Fonksiyonel tıbbı anlayabilmek için önce modern tıp bakış açısını değerlendirmemiz gerekir.

Modern tıpta uygulanan tedaviler bazı prosedürlere de bağlı kalmak zorunda olduğundan hastalara yeterli zaman ayrılamamakta, aşırı uzmanlaşmanın özendirilmesi nedeniyle herkes kendi uzmanı olduğu organ ya da sistem çerçevesinden bakıp bir tedavi planlamaktadır. Tedaviler laboratuvar ve radyolojik bulgu sonuçlarıyla sınırlı kalıp genetiğe ve metabolik özelliklere göre kişiselleştirilememektedir. Ağırlık olarak kronik hastalıklara semptomatik tedaviler ile hastalık yönetimi yapılabilmektedir ve tam bir iyileşme genellikle mümkün olmamaktadır.

Fonksiyonel tıp koruyucu hekimliği esas alır; hastalık ortaya çıkmışsa da arka planda bozulan fonksiyonların dengelenmesini ve düzenlenmesini planlar, yeni keşfedilmiş bilimsel tıp bilgilerinin kliniğe yansıtılmasıdır. Organ ya da tek bir sistem ile sınırlı kalmamakta vücuda bütünsel yaklaşmaktadır; bu nedenle “bütünsel tıp” da denilir.

Hastalar incelenmeye öncelikle bağırsaklarından başlanır; çünkü bağırsak vücudun ikinci beynidir ve bağışıklık sisteminin orkestra şefidir. Tüm hastalıkların altında yatan temel problem ‘Geçirgen Bağırsak Sendromu’dur. Yani bağırsağın sızdırması veya aşırı geçirgenliğidir. Bağırsak iç duvarındaki hücreler ya sıkı sıkıya kapalı olup sindirim sonrası atıkların toplanmasını gaita çıkışına kadar korur ya da toksin, ağır metal ve kanserojen gazların kana geçişini engelleyemeyecek kadar bu bağlar gevşemiş ve işlev yetersizliğine uğramıştır. Aşırı bağırsak geçirgenliğinin önlenmesi, buna neyin sebep olduğunu tespit etmekle başlar.

 

Zonulin, bağırsak astarındaki sıkı bağların açıp kapanmasını sağlayan ve fazlalığı istenmeyen bir proteindir. Bu proteinin fazlalığının neden olduğu sızdıran bağırsak nedeniyle boşaltım kanalındaki artıklar dolaşım sistemine rahatlıkla geçebilmektedir. Kan zonulin seviyesi bağırsak geçirgenliğinin ve hatta geçirgen beyin sendromunun (LGS) en önemli sebeplerinden biridir.

 

Geçirgen bağırsak sendromunda ilk olarak kişiye özel eliminasyon diyeti planlanır. Bu diyetin planlanması o kadar detaylı ve mühimdir ki, birey için hızla iyileşme süreci başlatabileceği gibi yanlış veya eksik uygulandığında durumu ciddi rahatsızlıklara götürebilir. Bu nedenle öncelikle mutlaka fonksiyonel tıp diyetisyenliği belgesine sahip olan sağlık profesyonelleriyle görüşmenizi tavsiye ederim. Eliminasyon diyeti adından da anlaşılabileceği üzere elimine etmek yani bazı besinleri bir süreliğine hayatınızdan çıkarmak demektir. Kimi besinlerin yapı taşları vücutta antijen gibi görünür ve bağışıklık sistemi tarafından antikor oluşumu başlatılır. Yani vücut kendini savunmak ve korumak için gereksiz yere gardını kuşanır ve yararlı zararlı ne varsa yok etmeye odaklanır. 

 

Eliminasyon diyetinde vücutta antijene benzeyen besinler çıkarılır. Yine sıkı bir kontrol ile kişilerin diyete verdiği metabolik tepkiler izlenerek diyet açımı gerçekleşir. Bu süre içinde bazı besinlerin eksikliklerinden kaynaklanan vitamin ve minerallerin elbette ki, takviyelerini almak süreci ve onarımı hızlandıracaktır.

 

Fonksiyonel tıp diyeti hangi durumlarda kimlere uygulanır;

Yaşam döngüsü içerisinde zaman zaman antiasit ve antibiyotik kullanmış bireyler,

Alkol ve tütün mamulleri gibi yasaklı ve zararlı madde kullanmış bireyler,

Otoimmün hastalıklara veya bu hastalıkların belirtilerine sahip bireyler.

Otoimmün hastalıklar arasında şunlar sayılabilir; Saçkıran, MS, SJÖGREN sendromu, haşimato, Graves, Lupus, Ulseratif kolit, Diyabet, Hepatit, Chron, Çölyak, Sedef, Artirt, Miyozit, Fibromiyalji, Krest sendromu, Skleroderma. Bu gibi hastalıklardan birine sahipseniz hepsine sahip olma tehlikesi içerisindesiniz demektir. Bir otoimmün hastalık, diğerlerinin oluşma riskini 3’e katlar.

 

Otoimmün hastalık belirtileri;

Reflu,

Akne,

Hiperaktivite,

Alerjiler,

Alzheimer,

Anksiyete,

Artrit,

Astım,

B12 eksikliği,

Kan pıhtılaşması,

Bilinç bulanıklığı,

Kardiyovasküler hastalıklar,

Depresyon

Gaz şişkinlik, hazımsızlık mide ekşimesi, kabızlık, ishal,

Göz kuruluğu,

Egzama,

Bitkinlik,

Fibrokistik meme,

Safra taşı,

Sac dökülmesi,

Bas ağrıları,

Kısırlık,

Eklem ağrısı,

Kas ağrısı

Obezite,

Karın yağlanması,

Pankreatit,

Insomnia,

Gut,

Rahim kistleri,

Otizm.

 

 

Begüm KURAN

Fonksiyonel Tıp Diyetisyeni